Yorgunluk Algılama Sistemi Çalışma Prensibi

Yorgunluk Algılama Sistemi Çalışma Prensibi

Geçen gün Boluya giderken ekranda defalarca “Yorgunluk Algılaması Lütfen Mola Verin” diye yol bilgisayarında  uyarı verdi. Ve bu beni çok rahatsız etti oysa ki daha yorulmamıştım ve iyi durumdaydım. Eve geçince bu konu hakkında bir araştırma yaptım. Nedir bu Yorgunluk Algılama sitemi peki bu Yorgunluk Algılama Sistemi Çalışma Prensibi nasıldır ? Neye göre yorgunluğu algılar ?

Yorgunluk Algılama Sistemi Çalışma Prensibi

 

Yorgunluk Algılama Sistemi Çalışma Prensibi , 65 km/h ve daha yüksek hızlarda direksiyon üzerinde bulunan sensörlerin yardımıyla sürekli bir şekilde sürücünün sürüş tutumunu değerlendirir ve sürücünün sürüş elverişliliği hakkında çıkarımlar yapar.

 

Volswagen’in resmi sitesinde yapılan açıklama

“Gözleriniz yanar, göz kapaklarınız ağırlaşır… Böyle bir durumda her an uykuya dalabilirsiniz. Yorgunluk ve uykusuzluk, yolculuk sırasında çok ciddi bir tehlikedir.

Saatte 130 km hızla giden bir araçta, sürücü yalnızca 5 saniyeliğine bile gözlerini kapasa, araç 180 metre boyunca kontrol dışı hareket eder. Volkswagen’in Yorgunluk Tespit Sistemi’nde, direksiyon bölgesindeki sensörler 15 dakika boyunca sürücünün tepkilerini izliyor.

Sürücü, yorgunluk yüzünden farklı tepkiler vermeye başlarsa sistem bunu otomatik olarak tespit ediyor ve hem görsel hem de sesli olarak sürücüyü mola vermesi için uyarıyor. Böylece direksiyon başında uyumak, Volkswagen sürücüleri için neredeyse imkânsız hale geliyor.”

Yorgunluk Algılama Sistemi Çalışma Prensibi

Volvo,

Yorgun sürücülerin algılanması için yüz algılama temelli bir teknoloji üzerinde çalışma gösteriyor.Temelinde yorgun sürücülerin algılanması yatan bu yeni teknoloji, otomobil kadranlarına eklenen ufak LED’lerden sağlanan kızılötesi ışık ile sürücülerin yüzlerini tarıyor ve yüz tanıma teknolojisinin yardımında özellikle göz hareketlerini ve çapını inceleyerek sürücünün durumunu belirliyor.

Bu altyapıyla sürücünün baktığı yönü ve kafa hareketlerini de algılama sürecine dahil edebilen sistem, böylelikle otomobil için özel ayarlamalar yapıyor, sürücüye dikkatini toplaması için alarm veriyor.
Örneğin şerit asistanı, tam fren destekli kaza önleme ve adaptif sürüş yardımı gibi sistemleri daha etkili şekilde devreye sokarak olası kazaların önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Sanırsam önümüzde ki yıllarda arabalarda bu yüz algılama temelli bir yorgunluk algılayıcı sistemi göreceğiz.

Bir Cevap Yazın