Yazı Mı Tuğra Mı

Yazı Mı Tuğra Mı ? Çocukken karara bağlayamadığımız veya bir şeylere karar verirken seçemediğimiz  veya Hak olmasın diye  sıkça kullandığımız bir yöntemdi. “Yazı Mı ? Tura Mı ?” Hatta hep derlerdi yazıyı seçin olum yazı hep çıkar diye halbu ki ne alaka yani iki tarafında çıkma şansı %50. Birde dik gelme durumu var Kemal Sunal ‘ın filminde geldiği gibi fakat başıma hiç gelmedi.

Yazı Mı Tuğra Mı

Neyse işin aslına dönelim kendime bu soruyu sormuştum Yazı tamam da Tura ne alaka diye.

Bir türlü ne olduğunu çözememiştim. Tabii zaman geçtikce unutuldu bende hiç araştırma gereksinimi duymadım. Bugün Twitter ‘da gezerken bir sitede gördüm. “Yazı Mı Tuğra Mı ” diye ve araştırdım. İşin gerçeği Tura değil Tuğraymış.  “Yazı tura“nın “yazı” tarafı neden olduğu çok belli yazılar var.  “Tura” da bu durumda bozukluğun resimli tarafı kalıyor. Ama neden “tura“?

 

Yazı Mı Tuğra Mı ? Tura Osmanlıdan Geliyor

Orda aslında Tura değil işin gerçeği Tuğradır ki. Anlamı şudur ; Osmanlı devletinde osmanlı tuğrasının anlamı. Padişahın basılmış şeklinde olan imzasına denilmektedir. Farsça olarak nişan “işaret” anlamına, Arapçası tevki yani “iz bırakma” anlamına gelmektedir.

Büyük Selçuklular da ve Anadolu Selçukluları’nda tuğraların varlığına rastlanmaktadır. Şekil şeklinde olanları Osmanlı Devleti’nde ve Anadolu beyliklerinde görülmektedir.

Bir Cevap Yazın