Uber Türkiye’de Yasaklandı !!!

Uzun zamandır  Uber uygulamasını yükleyip taksicilik yapanlar için kötü haber Uber Türkiye’de Yasaklandı. Taksicilerin en büyük düşmanı olan ve Taksiciler tarafından bir çok kez protesto edildi. Hatta geçen gün okuduğum haberde taksicilerin Uberin aracını çağırıp şoförü dövmüşlerdi.  Öncelikle  nedir bu uygulama ondan biraz bahsedelim ;

Uber Türkiyede Yasaklandı

     Uber Nedir ?

Akıllı telefon uygulamasıdır. Uygulamayı telefona yükledikten sonra konumunuzu belirliyorsunuz daha sonra gideceğiniz güzergahı seçiyorsunuz.  Ve üç çeşit araçtan birini seçebilirsiniz kaç kişiyseniz ona göre. Lüks araç , taksi  ve tekne seçme gibi seçenekleriniz mevcut. Ayrıca  araçlarında kredi kartı ile ödeme mevcut olduğu için nakit para taşıma zorunluluğu olmuyor. Bu sistem dünyada İstanbulun da içinde bulunduğu 315 ülkede hizmet vermektedir.

 

 

Hangi Ülkelerde Yasaklandı ?

Uygulama Londra  , Bulgaristan , Danimarka , İtalya,  Macaristan , Abd (bazı eyaletler) , Finlandiya , İspanya, Hollanda (kısmen)  , Almanya ,  Fransa ve şimdide Türkiye’de yasaklandı….

 

         Peki Hala Kullananların Cezaları Ne Olacak ?

Yasağa aldırış etmeden hala bu uygulamayı kullananlara ne gibi yaptırımlar uygulanacak ? Ne kadar para ceası kesilecek ? Uber kullanan sürücünün cezası ne kadar olacak ?Uygulamayı  Kullanan yolcunun cezası ne kadar olacak ?

Uber sürücüsü araç sahibi değilse sadece para  cezası ile sınırlı olacak . Ceza,  Uber sürücüsü ilk yakalanmada 2 bin 532 TL, ikinci kez yakalandığında isi 4 bin 220 TL para cezası ödemek zounda kalıyor . Eğer sürücü aracın sahibi ise para cezalarının dışında aracı 60 gün trafikten men edilecek. Ayrıca yolculara da 281 lira ceza kesilecek.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın