Otonom (Sürücüsüz) Araçlar

Otonom Araçlar Nedir

Otonom Araç :Araç içerisinde bulunan otomatik kontrol sistemleri sayesinde aracın istenen yere kendi kendine gitmesive kurallara uyma konusunda insanlardan daha başarılı olan araba . Yani sürücüsüz araba diyebiliriz…

Teknolojinin ilerlemesiyle Otonom (Sürücüsüz) araçlar yapılmaya başlandı.Benimde uzun süredir takip ve merak ettiğim bir konu 2018 yılından itibaren yollarda görmeye başlayacakmışız. 1980 den beri gelişim gösteriyor aslında bu araçlar benim merak ettiğim konu ise acaba güvenlik yeterli olacak mı ? Türk insanı her şeye kolay kolay güvenmez.Makinaya güven mi olur falan gibi sözler çok duyacağız.

otonom araçlar

Otonom Araca Saldırı

Dün bir haber sitesinde gördüm Kaliforniyada otonom bir araca saldırmışlar. Araç kırmızı ışıkta durarken yaya tekme atıyor ve arka far lambasını kırıyor. İkinci saldırıda taksinin arkasında duran otonom aracın camı taksi şoförünün saldırısı sonucunda çiziliyor. İnsanlar neden tepki gösteriyor acaba. Aslında Otonom araçlar gelecekde sürücüleri ve yayaların hayatını çok kolaylaştıracak diye düşünüyorum.

otonom araçlar

Otonom Aracın Özellikleri

1) Radar

Otomobilin etrafında bulunan objeleri tespit etmek amacıyla arabanın 360 derece etrafı radar sistemiyle çevrilidir. Ön ve arka tampondaki kaza önleyiciler sayesinde kör noktada kalan herhangi bir cisme uzaklık araç tarafından tam olarak tespit edilebiliyor.

2) Şerit Takip Sistemi

Otomobilin ön camına entegre edilmiş kameralar, yol yüzeyi, yol kenarları ve şeritler arasındaki kontrast farkını algılayıp şeritleri izlemek üzere tasarlanıyor. Eğer otomobil kendi şeridini siz farkında olmadan terk ederse, araç direksiyona gönderdiği titreşimler ile sürücüyü uyarıyor.

4) Kızılötesi Kamera

Gece görüş sistemleri insan gözüyle görünemeyen ve yansımayan kızılötesi ışınları yola yönlendiriyor. Ön cama entegre edilmiş alıcılar vasıtası ile bu ışınların çarptığı objeleri algılayıp araç içi ekrana tespit edilmiş, olası cisimleri yansıtıyor.

5) Stereo Kameralar

Ön cama entegre edilmiş kameralar sayesinde aracın önündeki yolun anlık olarak 3 boyutlu görüntüleri çıkarılabiliyor, bu sayede yayaların konumu ve hızlarından yola çıkarak, gelecekte (birkaç saniye sonrası) hangi konumda olacakları tahmin ediliyor ve herhangi bir cisimle çarpışmayı engellemiş oluyor.

6) GPS/Atalet Ölçüm Ünitesi

Otomobil hangi konuma gideceği ve nerede bulunduğu bilgisini bu sensörler ile tespit ediyor.

7) Tekerlek Kodlayıcıları

Tekerleklere entegre edilmiş sensörler vasıtası ile otomobilin hızı anlık olarak ölçülebiliyor.

otonom araçlar

 

 

Related Post

One thought on “Otonom (Sürücüsüz) Araçlar”

Bir Cevap Yazın