Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Nesnelerin İnterneti diyince aklınıza ne geliyor ? Nesnelerin İnterneti Nedir ? Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? Kullanım Alanları Nelerdir ? bunlardan bahsedelim. Günümüzde çok popüler olmaya başlayan nesnelerin interneti hakkında bir yazı yazacağım.

Nesnelerin interneti nedir ?

 • İlk kez Kevin Ashton tarafından 1999 yılında kullanılan nesnelerin İnterneti internete bağlı olan nesnelerin birbiriyle iletişim içinde  olduğu en büyük ağ protokolü olarak bilinir.
 • Nesnelerin İnterneti dendiği zaman yalnızca cihazların internete bağlanması olarak anlaşılması yanlıştır. RFID benzeri algılayıcıların ve tanımlayıcıların bazı cihazlar ile bilgi üretmeleri de bu kavramın içerisindedir.
 • Bunların işlenmesi ve bu süreci fırsata çevirmek isteyenler için ayrıca yeni alanlar ortaya çıkıp önem kazanmaktadır. Örneğin; Big Data…

Nesnelerin İnterneti Nasıl Ortaya Çıktı ?

 • Kahve makinesinden doğmuştur. 

Nesnelerin Internet’i, bir 1991 yılında, Cambridge Üniversitesi’nde onlarca akademisyenin bulunduğu bir yerleşkede, herkesin kullanımına sunulmuş sadece 1 adet kahve makinesi bulunmaktaymış. Kahve makinesinin bulunduğu kattaki çalışanlar için olmasa da, diğer katlarda çalışan akademisyenler için, onlarca basamak merdiven çıkıp, kahve makinesinin içinin boş olduğu görmek, büyük hüsran yaratıyormuş. Bunun üzerine, bir grup akademisyen dakikada 3 görüntü yakalayan ve bu görüntüleri bilgisayarlarına aktarmasını sağlayan bir sistem tasarlarlar. Böylelikle her akademisyen, kahve miktarını çevrimiçi ve gerçek zamanlı görerek, Nesnelerin internet’inin ilk temellerini atmıştır.

Nesnelerin İnterneti Kullanım Alanları

 • Ofis Ve Yaşam Alanları

 1. Nesnelerin İnternetiNest: Akıllı Termostat Projesidir. Telefona kurulan bir uygulamayla istediğiniz yerden termostatı çalıştırabilirsiniz.
 2. Nesnelerin İnternetiPhilips Hue: Akıllı Aydınlatma Sistemi. İnternetin bulunduğu her yerden evdeki ışıkları açıp kapatabilir ve renklerini ayarlayabilirsiniz.
 3. Nesnelerin İnternetiBigBelly: Akıllı Konteynır. Konteynır dolmaya yakın zaman görevlilere haber veriyor.

 

 • Tarım

 1. Nesnelerin İnternetiWaterBee:  Akıllı Sulama Sistemleri. Topraktaki nemi hesaplayarak sulama zamanı çiftçiye haber verir.
 2. Z-Trap: Böcek Popülasyonu. Bölgedeki böcek popülasyonu hakkında çiftçiye haber verir.

 

 • Stok Kontrolünün Yapılacağı Depolar

 1. Nesnelerin İnternetiSmartbob: Akıllı Depolar. tahıl ve diğer yemek çeşitleri hakkında raporlama ve ölçümleme işlemini görüyor. Azaldığında görevliye haber veriyor.

 

 • Ulaşım

 1. Nesnelerin İnternetiHikoB: Hava sıcaklığı, nem oranı trafik hacmi gibi değişkenleri hesaplayabilen  bir sensör.
 2. Parksight: Bireysel park etme alanlarının ne kadar süreyle kullanıldığını hesaplayabiliyor. Sürücüler, sensöre bağlı bir uygulama aracılığıyla boş park alanlarını arama zahmetinden kurtuluyor.

 

 • Sağlık

 1. MNesnelerin İnternetiimo Baby: Bebeğin hareketlerini ölçen ve ne zaman yemek yiyeceğini ne zaman uyuyacağını hesaplayan bir uygulama. Bebeğin üstüne takılan sensör sayesinde bebek uyandığı zaman annenin telefonuna mesaj gidiyor, alarm çalıyor gibi uyarıda mevcut.
 2. Nesnelerin İnternetiViality GlowCaps: İlaç şişesi, kullanıcıları ilaç alma zamanı geldiğinde uyarıyor. Kapağın açılıp kapanma hareketini algılayan şişe, ilaç alınana kadar her türlü hatırlatıcıya -sms, telefon çağrısı, sesli hatırlatma, ikaz ışığı- başvuruyor.

Bir Cevap Yazın