Konarı Gölü Efsanesi

Konarı Gölü Efsanesi Safranbolulu olupta bilmeyen yoktur bu hikayeyi. Konarı köyü Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlıdır. Bir çoban söyler aşıkların yerini, “Göl kıyısına bakın” der. Giderler Konarı Gölü’ne kızın yazmasını bulurlar kıyıda. İki taraf da ağlamaya başlar. İşte tam o an bir çift ördek havalanır gölden. Biri yeşil, biri beyaz…

Konarı Gölü Efsanesi Hikayesi

Aç kapıyı ben geldim. Bu yazı yurdunu kaybedenlere toprağından edilenlere, mübadillere, yarım kalan sevdalara adanmıştır.

Vaktiyle bu bölgede ki Konarı Beyinin kızına Yörük Beyinin oğlu sevdalanır. Birbirlerine vurulurlar, sevdalanırlar

Konarı Gölü Efsanesi

Aşk budur ya başa geldimi akıl uçar gidermiş. Buluşma yeri olarak Büyük gölün olduğu yeri seçmişler. Hissettiklerini, sevdalarını, duygularını büyüklerine anlattılar. Bey oğlunun bu derdini dinleyince hemen harekete geçti.Araya Aracılar kondu. Bey kızını istediler. Konarı Beyi kızımı vermem de vermem diye diretmeye başladı.

Yörüklerde adettir. ‘’Yabana kız verilmez, yabandan kız alınmaz.’’ Konarı beyi dedi ki; ‘’ göçerlere kız vermem alıp kızımı gider göremem bir daha yanımda.’’ Aşıklar yalvardı, yaşlılar yalvardı. Ne hatır kar etti ne de başka bir şey ve günler geçti aylar geçti. Yörükler için göçme vakti gelmişti. Beyin oğlu kervanın başında olması gerek. Bakarlar ki beyin oğlu yok yağız at huysuzlanır. Kervandan bazıları ayrılarak Beyin oğlunu aramaya başlarlar.

 

Konarı Gölü Efsanesi

Konarı Gölü Efsanesi buya Bu arada beyin kızının da olmadığı anlaşılır. Aramaya çıkar iki tarafta… Tek bir çoban bilir aşıkların yerini o söyler der ki Göldeler. Gölde o zamanlar bu günkü gibi değil. İki ayrı kaynak çıkar biri sıcak biri soğuk… Gelirler gölün başına bir bakarlar yerde al yazma anlarlar iki aşık canlarına kıymıştır. Suyun içine atmışlardır kendilerini. İki tarafta suyun çevresinde ararlar çocuklarını. Göz yaşları göle karışır.

O sırada iki ördek kalkar gölden. Biri yeşil biri beyaz ve kanat çırparak uzaklaşırlar ağlayanların bakışları arasında. Göç kervanındakiler görür kervanın önünde uçan iki ördeği, sanki yol göstermektedirler onlara bizi takip edin dercesine… İki sevdalı iki ördek olup uçtu.

O günden sonra her göç mevsiminde iki ördek peydah olur bu gölde. Nazlı salınımları ile dolanır, dolanır yüzer, sevdalarını söylerler kendi dillerince. Uçarlar birlikte aynı yöne kayıp giden göç kervanına yol gösterircesine…

2 thoughts on “Konarı Gölü Efsanesi

Bir Cevap Yazın