Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hazırlık Okumak

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hazırlık Okumak

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hazırlık Okumak diyince öncelikle üniversite sınavının ardından tercihlerimizi yaptıktan sonra hazırlık zorunlu olan bir bölüm kazandıysanız hemen hemen herkes ah tüh vah diyerek bir yılınızın kayıp olduğunu sizlere söyleyipte moralinizi bozabilirler.  Sakın kayıp olduğunu düşünmeyin.  Şu an ki günümüz şartlarında İngilizce artık bir alternatif değil de bilinmesi zaten gerekli bir dil olarak görülüp sizden farklı bir dil bilip bilmediğinizi sorarlar. Nitekim İngilizceyi zaten biliyorsanız sene başında ki muafiyet sınavını geçerek bölümünüze 1. Sınıftan başlayabilirsiniz.  Velhasılıkelam ben de İngilizce bilmeyen biri olarak Karabük Üniversitesinde hazırlık okuyorum.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hazırlık Okumak

Büyüklerinizden çok duymuşsunuzdur ya da internet sitelerinde yazan yazılardan   “ hazırlık yatarak geçilir.” Hatta insanlar üniversite için gittikleri şehri gezmek için kendi hür iradeleriyle isteğe bağlı hazırlık yazarlar. Ama durum böyle değildir.  En azından KARABÜK ÜNIVERSITESINDE. 

Mühendislik için 3 kur dan oluşan bir sistem vardır.  Asıl İngilizceyle alakalı bölümler için 4 kur bulunmaktadır. Ben mühendislik okuyorum o yüzden bildiklerimi sizinle paylaşayım ama sistem aynı zaten. Öncelikle geçme notu 65.  Yani kur ortalamanız 65 in üstünde ise başarılı bir şekilde kuru geçersiniz. 

“A1-A2-B1 -(B1+)” şeklinde kurlara ayrılır. A1 seviyesi basittir. İlkokuldan başlayıp bugüne dek gördüğünüz İngilizce kısacası.  Eğer bu kuru 65 ortalamanın üstüyle geçerseniz ( ben hiç çalışmadan 75 ile geçtim siz düşünün 🙂 ) A2 seviyesine gelirsiniz.

Artık bu seviye de size tavsiyem çalışmaya başlayın.  Üstünüzde o ilk günkü çömezlik girmiştir.  Ortama bi adapte sağlamışsınızdır. (Yazının sonunda ortamdan da sizlere bahsedeceğim.)  En önemlisi benim size tavsiyem kelime çalışmanızdır. Gramer bir şekilde hallolur ama kelime öğrenmeden bu iş olmaz. 

Mühendisler için son kur olan B1 artık işin renginin iyice değiştiği   Çalışmadan kesinlikle geçemeyeceğiniz bir kur.  Çünkü bizlere bütün verilmesi gereken bileğiler verilmiş ve artık bizim de üstüne birşeyler eklememiz gereken bir kurdur. Bir örnekle açıklamak gerekirse; mesela bir pasta yaparsınız.  Öncelikle malzemeleri ayarlarsınız.  Daha sonra onları birleştirir ve pastanın en dış taslağını oluşturursunuz. İşte bizlere verilen eğitim budur. Geriye sadece o pastayı süslemek kalır. Bu da sizin iradeniz, merakınız ve tabini emeğiniz karşısında olması gereken bir durumdur.  Dil nankördür.  Her şeyde olduğu gibi tekrar yapmazsanız unutursunuz ya da herşey çorba olur.  

 

Şimdi gelelim Karabük Üniversitesi (KBÜ) hazırlık okumak peki nasıl bir yer? 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hazırlık Okumak

Üniversite ortamı güzeldir derler ama hazırlıkta o denilen ortam yoktur.  Bilen kişiler derler ya lise 5 diye. Çok haklılar bence de lise 5 kıvamında.  Dersler belli bir saatte başlar ve ders saati kaç dk ise bellidir.  Ve hoca break time der ve molaya çıkarsınız.  Liseden tek farkı zilin çalmamasıdır:) Burada da süreniz bellidir. Sadece 10 dk. Ve devamsızlık 40 SAATTİR. Bir buçuk hafta okula gitme kalırsın dönüşü yok Ayrıca sınıfta su dışında birşeyler yiyip içmek yasaktır ama hocanın da esnekliğine kalmış bir durum. 

Üstelik sınıf panosunda şöyle bir yazıyla karşılaşmak da mümkün “ sınıfa yiyecek içeçek çıkarmak yasaktır.” Bir de şöyle bir şey daha vardır. Telefonunuzla oynayamazsınız. Sözlük dışında telefon kullanmak da yasaktır. Ama hocasından hocasına değişir. Kimi takılmaz böyle şeylere kimi elindeki telefonu bile alır. Bazı hocalar ise hiç bir şey söylemez kur sonu sınıf içi değerlendirmesinde notunuzu ona göre verir. Anlayacağınız lise hala bitmedi uzatmalarını oynuyoruz burada. 

Karabük Üniversitesini eğitim açısından değerlendirecek olursak büyük bir avantajda olduğunuzu belirtmek isterim. Torpile yer yoktur öncelikle aldığınız Notlar bizzat ne yaptığınızdır.  Her kurda bir vize ve bir final olmasına rağmen aralarda yapılan sınavlar sizi çok yoracaktır.( Writing-Speaking-Quiz ) üstelik bu sınavlardan aldığınız puanlar karıncanın evine taşıdığı yemekler kadar küçüktür. 

Toplam da 8 Writing yazarsınız. Bunların 4 ü 20 puanlık 4 ü ise 5 puanlıktır.  Ve her birinden aldığınız puanlar toplanılıp ortalamaya sadece %10 u etki eder. Speakingler ise toplam da 3 olup; ilk 2 si 30 sonuncusu ise 40 puandır. Bunlardan aldıklarınızın  toplamından yine sadece %10 etki eder ortalamaya. Son olarak Quizler.  Olsa da olur olmasa da olur dediklerimiz.  Ama siz böyle demeyin.  Çünkü yeri geliyor 0,5 puana bile muhtaç oluyor insan.  Toplamda 3 quiz vardır. Birincisi listening, ikincisi reading ve sonuncusu ise gramerdir.  Hemen bunların puanlama sistemini de sizlere açıklayayım.  İlk iki quiz %3 etki ederken son Quiziniz ise ortalamanıza %4 etki eder. Yani daha açık bir şekilde anlatacak olursam; diyelim ki ilk quizden 100 aldınız ortalamaya 3 puan gelir.  Gülmeyin sakın not nottur.  

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hazırlık Okumak

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hazırlık Okumak Ve değinmek istediğim bir diğer husus ise eğitim kalitesi   Sınıflar zaten 15-20 kişilik ve hoca kadrosu oldukça geniştir. Derslerime giren hocalardan yola çıkarak çoğu birer abi abla olur sizlere.  Ve size bilmek istediğiniz her şeyi anlatırlar. Çekinmeden sorabilirsiniz çünkü inanın birşeyler öğretmek için çabalarını gördüm. Fakat bazı farklı hocalar vardır müfredat neyse onu verir çocuklara bir tık fazlasını vermek için uğraşmaz. Konumu işlerim dersim biter maaşımı alırım havasında.  Ama Karabük Üniversitesinde çoğu hoca bir şeyler öğretme peşinde. 

Bu yüzden hazırlık okuyacam vaktim boşa gidecek diye üzülmeyin derim. Hepinize bol şans diler ve yatarak geçemeyeceğinizi belirtmek isterim. Emeksiz yemek olmaz sonuçta. 🙂 

22 thoughts on “Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hazırlık Okumak

  1. ilkkez üniversiteye gidecek olan ve karabükü tercih edecek olan arkadaşlar için güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  2. Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hazırlık Okumak yazınızı detaylıca anlatmışsınız, teşekkürler

  3. Üniversitesi gerçekten çok iyi benim kuzenim okudu herkese tavsiye edilir bir yer.

  4. Vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkür ederim farklı düşünceler sahibi oldum.

  5. Karabük üniversitesinin gerçekten çok iyi ve gerçek eğitim veren bir kurum olarak görüyorum.İnşallah ileri ki yıllarda da başarılarını dilerim..

Bir Cevap Yazın