İslamda Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

İslamda Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler yazımıza hoşgeldiniz. İslamda Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler den Her müslümanın bilmesi gereken bazı bilgilerden bahsedeceğim. Çoğunuz bu bilgileri duymuşsunuzdur veya duymamışsınızdır. Duyunca şaşıracağınız bilgiler var neyse uzatmadan konuya girelim.

İslamda Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Öncelikle haram nedir , mekruh nedir bunlara değinelim ki konuyu anlayalım.

Haram: Kısaca, Haram islam’da yapmayınız diyerek açıkça yasak edilen şeylerdir. Haramların yapılması ile kullanımları Müslümanlara kesin bir emir ile yasaklanmıştır.

Mekruh: Kısaca, Yapılması dinen doğru bulunmayan, terk edilmesi istenen, yapılmaması yapılmasından daha uygun olan davranışlardır.

Müstehab: Sevilen, yapılması uygun olan, işlenmesi teşvik edilen eylemlerdir.

Caiz: Uygundur.

Caiz değildir:  Uygun değildir.

 

İslamda Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Dünya sıkıntılarından kurtulmak için ölümü istemek mekruhtur. Zamanın fitnesinden kurtulmak, günaha düşmemek için istemek caiz olur.

İnsanlara Müdara etmek( bir kimsenin şerrinden korktuğu birine karşı, aşırıya kaçmadan iltifat etmesi)  müstehabdır. Herkese karşı iyi olup güler yüzlü olunmalıdır. Fakat Müdahane (gücü yettiği halde, haram işleyene mani olmamak) edilmemelidir.

Bülbülü kafesde hapsetmek caiz değildir. [Kanarya gibi kafese alışık olanlar kafesde beslemek caizdir.]

Su İçmek Adabı ; Su içerken bir solukda içme , üç defada iç ! Terli iken soğuk su içme, uyku arasında su içme, çok su içme ! Bunların hepsinin vücuda zararları vardır. Bir toplantıda su istendiği zaman , Baş tarafdan su vermeye başla,sağdan dolaş ! Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki ; “Su içeceğiniz vakit, ayakta su içmeyiniz! vücuda zararlıdır. Yalnız abdestten artan su ve zemzemi şerif ayakta içilebilir”

İslamda Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Pazar yerinde gezerken kimseyi rahatsız etme ! Sokaklarda sümkürme, Kimse ile alay etme! Yürürken ve İnsanlara karşı yemek yeme! Kimse ile kavga eyleme! Dostla da Düşmanla da münakaşa eyleme. Sattığın eşyayı geri getirirlerse reddetme,Yalan söyleme ,Haram yeme , Kimseyi aldatmaya kalkma ! Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki ;”Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr. okusun, bin günahı affolur.”

 

İslamda Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgilerden bir diğeride Dükkanını Besmele ile aç kapa! Yiyecek bir şey aldığın zaman, açık olarak tutup eve getirme, bir şeye sar ve örtülü bir şekilde yiyeceğini evine götür. Alan olur alamayan olur… Eve gidince çocukları herhangi birşeyle sevindir ! Dükkanına geç git ve erken kapa![Diğer zamanlarda ilmihal öğren ve öğret.]

Bir kimse ile yolda arkadaş olursan, onun yürüdüğü kadar yürü.Onunlar konuşurken ,sağa sola bakma! Ondan ayrılırsan erkence yanına dön, onu bekletme! Arkadaşın hakkını gözet, onu gücendirme! Namazları onunla cema’at yaparak kıl. Ayrılırken onunla helalleş..

Bir hastanın ziyaretine gittiğin zaman, kapıya varınca, içeri girmeye müsaade iste! Besmele ile gir, sağ tarafına otur, içeri girince selam ver, hal ve hatırını sor! Hastalığına bir ilaç biliyorsan söyle. Kelime i Şehadet getirerek ona duyur ve acil şifalar dile! Hastanın yanında fazla oturma! Bir ihtiyacı varsa yap! Ayrılırken kendisine acele sıhhat bulması için dua eyle!

İslamda Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Evine besmele ile gir! Eğer zamanın varsa İhlas suresini oku. Peygamberimiz  Aleyhisselam buyurdular:  “Eve girerken İhlas-ı şerif okuyan, yoksulluk görmez” Eve girerken sağ ayağınla içeri gir ve selam ver! Evde kimse yoksa, şu şekilde selam verebilirsin: “Esselamu aleyna ve ala ibadillahissalihin.” Bununla beraber, bir kere (Kulhüvallahü) süresini ve bir kere de (Ayetelkürsi) yi okursan evine şeytan giremez. Her neye başlarsan besmele ile başla! İşe ve yemeğe sağ elinle başla! Yemeğe hep beraber otur. Yemekten sonra,dua ve (Kulhüvallahü) süresini oku! Yemekten sonra bir saat geçmeyince su içme, vücuda iyi değildir.

Yatağa yatacağın zaman, Tebareke süresini oku! Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdular ki : “Yatarken Tebareke süresini okumadan yatma! Zira ölürsen kabirde sana yoldaş olur. Her gece Tebareke süresini okuya kimse, Kadir gecesini ihya etmiş gibi sevaba nail olur.”

5 thoughts on “İslamda Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

  1. Geri bildirim: Aklına Ne Gelirse

Bir Cevap Yazın