Günümüzde Haram Helal Kavramı

Günümüzde Haram Helal Kavramı Nedir ?

Günümüzde Haram Helal Kavramı Öncelikle haram  helal nedir ? Bunlardan bir bahsedeyim. Aslnda bir çoğumuz bunların ne olduğunu biliyoruz. Fakat önlem almak  için hiç bir şey yapmıyoruz..

Helâl, Allah tarafından müsaade edilen, zararsız şeydir. Helâlin özelliği; güzeldir, faydalıdır ve temizdir.http://www.aklinanegelirse.net/islamda-bilinmesi-gereken-faydali-bilgiler/

Haram, Cenab-ı Allah tarafından kesin olarak yasaklınmış olan şeydir. Haramın özelliği; çirkindir, faydasızdır, zarar verir.

Kur’an’da şöyle buyrulur.

“Kendileri için nelerin helâl kılındığını sana soruyorlar, de ki: Bütün iyi ve temiz şeyler size helâl kılınmıştır.” (Mâida Sûresi : 4)

Helal ve Haram bu kadar açıkken her şey ortadayken neden günümüzde bu kadar dikkat etmez olduk. Yaptığımız her davranışın sonunda acaba bu helal mi haram mı ? diye kendimize sormaz olduk.

http://www.aklinanegelirse.net/islamda-bilinmesi-gereken-faydali-bilgiler/Günümüzde Haram Helal Kavramı bu kadar açıkken bu kadar çok kaynak varken. Neden kalbimizde Allah korkusu kaybolmaya başladı , özümüze islamiyete dönmemiz için neyi bekliyoruz.

Sözlerimi Peygamber Efendimizin hadisiyle son veriyorum.

“Helâl de haram da açıktır. Bunların arasında şüpheli şeyler vardır. Bunu çokları bilmez. Şüpheli şeye düşen harama düştü demektir. Yasak olan korunun kenarında sürüsünü otlatan çoban gibidir, yasağa düşmesi yakındır. Uyanık olun, her melikin korusu vardır, o da haramlardır. Bedende bir et parçası vardır, o temiz olursa, bütün beden temiz olur, o bozuk olursa, bütün vücut bozulur. İşte o kalptir.” (Ramuz el-Ehadis) 204/6)

Related Post

2 thoughts on “Günümüzde Haram Helal Kavramı

Bir Cevap Yazın