Günebakan Çiçeği Ve Sarmaşık

Günebakan Çiçeği Ve Sarmaşık hikayesini daha önce duymuş muydunuz?

Günebakan Çiçeği Ve Sarmaşık

Günebakan Çiçeği Ve Sarmaşık

Tarlanın birinde çok güzel bir günebakan çiçeği varmış diğer bir ismiyle ayçiçeği. Bu günebakan çiçeği güneşe sevdalıymış ve güneşi çok seviyormuş. Hemen altında da bir sarmaşık yaşarmış ve bu sarmaşık da günebakan çiçeğine sevdalıymış. Günebakan hiç bir şeyin farkında değilmiş.. Yalnızca güneşe bakarmış. Diğer bitkiler güneşin yakıcı ve zararlı olduğunu, açtığı zaman çiçeklerini güneşten koruması gerektiğini anlatırlarmış ama dinleyen kim? 

Günebakan her sabah bütün ihtişamıyla açarmış  ve gün boyu güneşi takip edermiş. Çevresinde olup bitenleri hiç görmezmiş.Günebakan güneşin aşkıyla yana dursun,zavallı sarmaşıkta onun aşkıyla sararıp solnmaya başlamış. .Sarmaşık çaresiz,daha bir sıkı sarılırmış günebakan çiçeğine ama ne çare , günebakanın  aklı güneşteymiş. Akşam olup güneş battığında sevdiğini yitiren günebakan boynunu büker, içine kapanır öylece kederlenirmiş… Zavallı sarmaşık daha sıkı ,daha sıkı yapışırmış o zamanlar.. Gelgelelim sabah olduğunda, günebakanın yüzünü kendisine çevirmeyeceğini güneşle onun arasına giremeyeceğini bir daha anlarmış bu çaresiz sarmaşık.  Ama günlerden bir gün, minik sarmaşık uyanınca bir de ne görsün; ilk defa sevgili günebakanının yüzü güneşe değilde, kendisine bakıyormuş.

Günebakan Çiçeği Ve SarmaşıkSaatler geçmiş,bir değişiklik olmamış günebakan çiçeğinde. Tarlanın sahibi gelip su vermiş yine canlanmamış günebakan… Ertesi sabah güzelim yaprakları dökülmeye başlayınca anlamışlar ki sarmaşık günebakanı sıkıp öldürmüş. Tüm gücünü harcadığı için kendisi de ölmüş…. Çok üzülmüş tarla sakinleri… Günebakanı öldüren sarmaşığın aşkıydı….. Sarmaşığı öldüren ise karşılıksız aşktı…

Yani buradan çıkarağımız çok sevmek yetmez sarmaşıkta çok sevdi fakat sevgisi günebakanıda kendisinide öldürdü. Çok sevmek yetmez mühim olan güzel sevmek. Bazen güzel sevmek de yetmez sen güzel seversin ama o seni sevmez yapmak gereken sevdiğini serbest bırakmaktır. belki başka sarmaşıklarda daha mutlu olacak hem mühim olan onun mutlu olması değil midir ?

Günebakan çiçeğinin kaderidir,
güneşe bakarken olmak..
Ve yine ona bakarken solmak…
Her hasret duyulan şey gibi ışık da iki ucu keskin bıçak…
Gözünün nuru olan maşuk,
Bazen de gönlünün nârı oluverir işte..

Aşk insanın güneşidir, hamken pişirir, olgunlaştırır,
İçini doldurur, eksik olan yarısını, tamama erdirir…

Bir başka Kıssadan hisse için;

Bir Cevap Yazın