Down Sendromu Farkındalık Günü

Down Sendromu Nedir   ?

 Bugün 21 Mart ve özel bir gün aslında down sendromu farkındalık günü bugün. Down sendromu öncelikle bir hastalık değildir ve kalıtsalda değildir.Hamilelik sırasında tesadüfen meydana gelir kromozom fazlalığıdır istatistiklere göre 800-1000 doğumda bir görülür .Anne yaşı ilerledikçe bu risk artıyor. Öğrenme olarak  kişiye göre öğrenme derecesi

değişiyor.Fiziksel olarak görüntüde bir sorun yoktur sadece zihin olarak biraz gerililik vardır.

down sendromu

İki sene önce izlediğim bir video vardı. Bir abi ve down sendromlu kardeşi o videoyu aşağıda paylaşacağım izlersiniz. Abisi o kadar merhametli ki belli kardeşini çok seviyor.O dünyanın özel insanı diyor.

Onu çok sevdiğini söylüyor. Senin merhametine kurban çocuk.Seni veren Allaha şükürler olsun. O sakin ve cool hareketleri kardeşinin ona sarılması abartısız söylüyorum yarım saat boyunca ağlamıştım. Ve bu dizeleri yazarken de gözlerim den bir iki damla düştü .  Arkadaşlar hepimizin başına gelebilecek şeyler bunlar.

Herhangi birimizin çocuğu down sendromlu olabilir olayın farkına varalım ve bu kişileri hayata kazandıralım. Toplumda onların olduğunuda bilelim banane ya gözüyle bakmayalım.  Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Diğer yazılarım:

Çocuklara Kod Yazdırmanın 10 Önemli Nedeni

18 Mart Çanakkale Zaferi

Yerli Oyunlara KDV Muafiyeti

Bir Cevap Yazın