Arının Zehirindeki Şifa

Arının zehirindeki şifa ‘yı biliyor musunuz ?

Allah Teala , Kuran ı Kerimde Şöyle buyurur: “Rabbin bal arısına vahyetti. Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendini evler (kovanlardan) edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rab’binin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına git. Onların karınlarından  çeşitli bir şerbet (bal) çıkar: Onda insanlar için şifa vardır.” (En-Nahl 68-69)

 

arının zehiri

İnsan aklı  , arının çıkardığı değişik şekil ve renkteki şurupları dört çeşit olarak sınırlamakta : Bal , Proteinler , arı zehiri  ve arı sütü. Halbuki arıda bunlardan başka belki daha nice şuruplar var ki, onları Allahtan başkası bilemiyor.

 

Arı zehiri , arıdaki sokucu iğne yoluyla çıkan güzel kokulu ve şeffaf bir akıcıdır. Ancak bunun tadı acı ve kokusu ise yakıcıdır. Yeni İlmi araştırmalar, arı zehrinin en kuvvetli bir antibiyotik olduğu neticesine varır. Araştırmacılar 20 ppm.lik çözeltide arı zehiri çözeltisinin mikrop öldürücü olduğunu tespit etmiştir.

Yapılan araştırmalar , arı zehrinin çok sayıda hastalık tedavisinde faydalı olduğunu görmüşlerdir. Arı zehri ile tedavi yaygın hale gelmiş , dünya devletlerinin bir kaçında arı sokmasıyla tedavi merkezleri açılmıştır.

Arı Sokması Romatizmaya İyi Geliyor.

Arı sokmasıyla tedavi edilen hastalıklardan biri de romatizmadır. Uzun  yıllar süren araştırmalar sonucunda 1897 yılında neşredilen bir makalede, arı zehrinin romatizmada ciddi ve isabetli bir ilaç olduğu belirtilmiştir.

 

Arı Zehri Bazı Cilt Hastalıklarına İyi Geliyor.

arının zehiri

 

Arı zehiri bazı cilt hastalıklarında faydalı bir ilaçtır. Yüzde ki çıbanın tedavisinde tesirli olduğu görülmüştür. Aynı şekilde cilt veremi içinde isabetli bir ilaçtır.

 

 

Sıtma Tedavisindede İlaç Olarak Kullanılmaktadır.

Arı zehirinin sıtma tedavisinde tesirli bir ilaç olduğu neşredilmiştir. Sıtmanın her çeşidi için ilaç olduğu açıklanmıştır…

2 thoughts on “Arının Zehirindeki Şifa

Bir Cevap Yazın